Logo
  • PL
  • EN
  • RU

Urazek kukurydziany

Urazek kukurydziany (Glischrochilus quadrisignatus)

Chrząszcz (stadium szkodliwe) osiąga do 4–8 mm długości. Ma owalne, wydłużone ciało. Pokrywy skrzydeł są gładkie i metalicznie lśniące, barwy czarnej z dwoma parami pomarańczowożółtych plamek. Głowa czarna, z aparatem gębowym typu gryzącego i 11-segmentowymi czułkami zakończonymi trzysegmentową buławką.

Jaja są silnie wydłużone, długości do 0,8 mm, najczęściej barwy śnieżnobiałej lub białokremowej.

Larwy są barwy biało-kremowej z jasnobrązową głową i zakończeniem odwłoka. Osiągają do 8 mm długości. Mają wydłużone, walcowate ciało, z trzema parami dobrze wykształconych odnóży tułowiowych. Aparat gębowy larw jest typu gryzącego.

Poczwarka jest typu wolnego, początkowo barwy białej lub biało-kremowej, z czasem ciemnieje. Osiąga do 4,4 mm długości.


Kliknij na zdjęcia aby powiększyć


Dla kukurydzy groźne są chrząszcze. Owad zasiedla również i inne rośliny, w tym choćby ogrodnicze. Choć pojawiają się od wiosny to zagrażają roślinom dopiero z chwilą pojawu kolb będących w fazie mlecznej i woskowej dojrzałości.  Wyjadają całą zawartość ziarniaków, z których pozostają jedynie resztki okryw owocowo-nasiennych. Szkodnik prowadzi do spadku liczby ziarniaków oraz przyczynia się do rozwoju fuzariozy kolb, zwłaszcza, że może być wektorem grzybów z rodzaju Fusarium. Urazek preferuje zasiedlanie roślin uprzednio uszkodzonych przez inne szkodniki, choroby lub czynniki pogodowe – zwabia go zapach unoszący się z fermentujących bądź gnijących tkanek.


Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Copyright: Paweł K. Bereś - kopiowanie, upowszechnianie bez wiedzy Autora zabronione