Logo
  • PL
  • EN
  • RU

Mszyce i wciornastki

Mszyce (Aphids)

 Na kukurydzy występuje kilka gatunków mszyc, przy czym najczęściej spotyka się trzy.

Mszyca czeremchowo-zbożowa ma do 2,3 mm długości. Ma okrągławe lub owalne ciało barwy oliwkowozielonej do brązowego odcienia pomiędzy syfonami. Ogonek wyraźnie krótszy niż syfony. Czułki mają długość połowy długości ciała.

Mszyca różano-trawowa osiąga do 3 mm długości. Ma wąskie, wrzecionowate, jasnozielone ciało z ciemnozielonym pasem pośrodku grzbietu. Syfony są jasne, spiczasto zbiegające się, dwa razy dłuższe od ogonka. Czułki długości prawie całego ciała.

Mszyca zbożowa ma do 3 mm długości. Ciało tego gatunku jest szerokowrzecionowate, barwy zielonej lub czerwonawo-różowej. Syfony do 1/5 dłuższe niż ogonek. Czułki niemal tak długie, jak całe ciało.

Nieliczne kolonie na blaszkach liściowych tworzyć może także mszyca kukurydziana, mszyca burakowa, mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, natomiast na systemie korzeniowym spotyka się bawełnicę wiązowo-zbożową.


Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Wciornastki/Przylżeńce (Thysanoptera)

Wciornastki osiągają od 0,5 do 2 mm długości. Mają silnie wydłużone, wąskie, czarnobrązowe lub czarno zabarwione ciało, nitkowate czułki oraz wąskie, błoniaste skrzydła z długimi frędzlami. Na odnóżach znajdują się przylgi stąd ich inna nazwa – przylżeńce. Głowa jest zwykle czarna z aparatem gębowym typu kłująco-ssącego. Larwy są podobne do osobników dorosłych, ale mniejsze, pozbawione skrzydeł i zależnie od gatunku barwy żółtej, żółtawobrązowej, pomarańczowej, czerwonej lub białawej. Stadia nimfalne zwykle nie poruszają się i nie żerują. 

Na kukurydzy zidentyfikowano obecność 21 gatunków wciornastków: Aeolothrips intermedius, Anaphothrips obscurus, Chirothrips hamatus, Chirothrips manicatus, Frankliniella intonsa, Frankliniella tenuicornis, Haplothrips aculeatus, Haplothrips setiger, Haplothrips tritici, Limothrips cerealium, Limothrips consimilis, Limothrips denticornis, Odontothrips loti, Oxythrips bicolor, Stenothrips graminum, Thrips atratus, Thrips flavus, Thrips fuscipennis, Thrips major, Thrips tabaci, Thrips validus.

Gatunki dominujące to: Frankliniella tenuicornis oraz Haplothrips aculeatus


Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Zarówno larwy jak i postacie dorosłe mszyc i wciornastków uszkadzają rośliny wysysając soki  z komórek nadziemnych organów roślin. Szkodliwość bezpośrednia tych owadów na plon kukurydzy jest zwykle niewielka, choć w okresach suszy, przy masowym wystąpieniu mogą znacząco osłabiać rośliny, co w rezultacie prowadzi do spadku wysokości plonu. Wysysając soki z liści, pochew liściowych, liści okrywowych kolb, a także z miękkich ziarniaków powodują bowiem nadmierną utratę wody przez rośliny. Znacznie większa jest natomiast szkodliwość pośrednia polegająca na ułatwianiu wnikania do roślin zarodnikom grzybów, wirusom i bakteriom. Myszce mogą być także wektorami wirusów, w tym wytwarzają lepka spadź na której rozwijają się grzyby sadzakowe ograniczające fotosyntezę.

Copyright: Paweł K. Bereś - kopiowanie, upowszechnianie bez wiedzy Autora zabronione