Logo
  • PL
  • EN
  • RU

Redakcja

Redaktor naczelny portalu: dr hab. inż. Paweł Krystian Bereś

 

Z zawodu i zamiłowania entomolog, specjalista z zakresu ochrony roślin. Z ogrodnictwem i rolnictwem jestem związany od dzieciństwa. Przez wiele lat byłem producentem roślin ozdobnych (rabatowych, balkonowych, chryzantem) oraz warzywnych (produkcja rozsady). Przez krótki okres czasu projektowałem ogrody, w tym wspomagałem lokalnych producentów warzyw w zakresie doradztwa w zakresie ochrony roślin. W ramach pasji, w okresie studiów oraz po ich zakończeniu wspierałem współprowadzony przez rodzinę sklep ogrodniczy w Rzeszowie w zakresie ochrony roślin warzywnych i ozdobnych przed chwastami, chorobami i szkodnikami.  Jestem praktykiem w zakresie uprawy i ochrony roślin. Badania nad kukurydzą prowadzę od ponad 14 lat (w tym w ramach rodzinnej plantacji tej rośliny), a najbardziej interesuje mnie tematyka szkodników i chorób, w tym metod ograniczania ich liczebności i szkodliwości. Jestem członkiem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, a także członkiem Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy działającej przy Dyrektorze Centralnego Ośrodka Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Zespołu PDO, dzięki czemu mam stały kontakt z praktyką. Widząc problemy jakie pojawiają się w uprawie kukurydzy, zwłaszcza ze strony omacnicy prosowianki zdecydowałem o założeniu niniejszej strony. Jest to projekt rodzinny, gdyż jej współzałożycielem jest także moja Małżonka – Beata, pomagająca mi w wielu obserwacjach, a także Córka – Aleksandra, pełniąca głównie rolę pomocy technicznej i fotografa. Liczę, że każdy z Państwa znajdzie na niniejszej witrynie najważniejsze informacje o agrofagach kukurydzy. Jest mi o tyle miło prowadzić tą stronę, że moimi poprzednikami w badaniach nad organizmami szkodliwymi pojawiającymi się na roślinach kukurydzy byli tak wspaniali Profesorowie, jak prof. Czesław Kania z Wrocławia oraz dr hab. Franciszek Lisowicz z Rzeszowa.

Kontakt: p.beres@onet.eu

Więcej o Założycielu strony:

     


Redaktor tematyczny portalu: mgr Beata Bereś

 

Jestem pasjonatką uprawy roślin, ze szczególnym uwzględnieniem upraw ogrodniczych i kwiaciarskich. Pochodzę z rodziny rolniczej, stąd też od dzieciństwa jestem związana z problematyką szeroko rozumianego rolnictwa. Zagadnieniami uprawy kukurydzy zwyczajnej i kukurydzy cukrowej oraz jej ochrony przed agrofagami zajmuję się od 2005 roku. W ramach wspólnych obserwacji prowadzonych z mężem współuczestniczyłam w odkryciu kilku nowych gatunków fitofagów na Podkarpaciu, w tym stonki kukurydzianej. Biorę aktywny udział w monitorowaniu omacnicy prosowianki, zwłaszcza z wykorzystaniem pułapek świetlnych z którymi mam już wieloletnie doświadczenie, gdyż zaczynałam ich obsługę w 2006 roku. Niemal codziennie w okresie od kwietnia do października doglądam naszej rodzinnej plantacji kukurydzy, która dostarcza nam wielu ważnych danych. Wspólnie z Córką Olą aktywnie wspomagamy naszego profesora w pracach badawczych nad kukurydzą, w szczególności w kontekście materiałów fotograficznych i filmowych. Jestem również tłumaczem języka rosyjskiego, stąd też biorę udział w tłumaczeniach publikacji do czasopism wydawanych w języku rosyjskim m.in. „Nasze Selskoje Chozjastwo” , „Zerno” i „Zaszczita i Karantin Rastienij”.

 

 


Zachęcamy Państwa także do odwiedzenia innych serwisów jakie prowadzimy, zwłaszcza Facebooka, na którym założyliśmy profil Agrofagi kukurydzy, gdzie staramy się na bieżąco być z Państwem w kontakcie. Na kanale YouTube w profilu Szkodniki kukurydzy można znaleźć kilka amatorskich filmików jakie nagraliśmy.

Copyright: Paweł K. Bereś - kopiowanie, upowszechnianie bez wiedzy Autora zabronione