Logo
  • PL
  • EN
  • RU

Jaja

Jaja omacnicy prosowianki

Płaskie, owalnego kształtu o wymiarach 1-1,2 × 0,7-1,1 mm (długość × szerokość). Zaraz po złożeniu są śnieżnobiałe, lecz wraz z rozwojem embrionów gąsienic stają się z czasem kremowobiałe lub kremowo-żółte. Jaja układane są na roślinie dachówkowato tzn. każe nowo składane jajo lekko zachodzi na niżej położone (wcześniej złożone) i dodatkowo polewane specjalną wydzieliną (przeźroczystą) tężejącą na powietrzu, która wiąże całość ze sobą i lepiej przytwierdza do podłoża. W jednym złożu może być od 1-2 do ponad 80 sztuk jaj. Na 2-3 dni przed wylęgiem jaja wchodzą w tzw. stadium czarnej główki – przez osłonkę jaja przebijają się czarne głowy gąsienic – to znak, że lada moment rozpocznie się wylęg.Wizualne etapy rozwoju jaj

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Miejsca składania jaj na roślinie

Jaja omacnicy można spotkać na niemal całej wysokości rośliny kukurydzy, jednak daje się zaobserwować pewną preferencję samic do wyboru konkretnych miejsc, gdzie tych jaj jest zwyczajowo najwięcej. O ile kukurydza zwyczajowo rozwija ponad 10 liści, tak (licząc od dołu rośliny) najwięcej złóż jaj motyle umieszczają pomiędzy 5. a 7. liściem oraz pomiędzy 3. a 4. międzywęźlem (łodygi są jednak rzadko wybierane). Miejsca intensywnego składania jaj z reguły obejmują mniej więcej środkowe partie rośliny, a więc tzw. strefę okołokolbową.

Na blaszkach liściowych najwięcej jaj znajduje się pod ich spodem tuż obok nerwu głównego – nawet ponad 90% wszystkich jaj może być składana w tym miejscu. Trzeba również pamiętać, że zwyczajowo najwięcej jaj składane jest w pasach brzeżnych zasiewu. Samice nalatujące na kukurydzę wieczorem są już z reguły zapłodnione i od razu przystępują do składania jaj. W ciągu niemal miesiąca życia jedna samica może złożyć średnio do 600 jaj.


Położenie złóż jaj na roślinach kukurydzy

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć


Jaja omacnicy prosowianki są widoczne na liściach

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Copyright: Paweł K. Bereś - kopiowanie, upowszechnianie bez wiedzy Autora zabronione