Logo
  • PL
  • EN
  • RU

Drutowce i pędraki

Drutowce (Elateridae) 

Chrząszcze osiągają do 25 mm długości. Mają wydłużone, płaskie ciało o małej, spłaszczonej głowie na której znajdują się nitkowate czułki. Ubarwienie jest zmienne, zwykle czarne, szare, szarobrunatne lub brązowe. Pokrywy skrzydeł są bruzdkowane, pokryte drobnymi włoskami. Pomiędzy śródpleczem, a przedpleczem znajduje się aparat skoczny.

Jaja są podłużne, barwy białej lub kremowej. Znajdują się w glebie i są niezauważalne dla człowieka.

Larwy (stadium szkodliwe) osiągają do 30 mm długości. Posiadają ciało pokryte chitynowym pancerzykiem o żółtopomarańczowej lub żółtobrązowej barwie, trzy pary krótkich nóg oraz trzyczłonowe czułki. Głowa zwykle ciemnobrązowa z aparatem gębowym typu gryzącego. Poczwarkajest typu otwartego, barwy białej oraz długości do 20 mm.


Pędraki (Melolonthinae)

Chrabąszcze to duże owady o omszonych, brunatnych pokrywach skrzydeł, z ciemną głową i przedpleczem. Na głowie mają czułki zakończone wachlarzowatą buławką.

Jaja są owalne, barwy mlecznobiałej. Jaja znajdują się w glebie i są trudno zauważalne dla człowieka.

Larwy (stadium szkodliwe) osiągają do 60 mm długości. Posiadają grube, łukowato wygięte ciało z trzema parami silnych nóg tułowiowych. Zabarwienie ciała jest białożółte. Głowa larw jest brunatna i zaopatrzona w silny aparat gębowy typu gryzącego. Poczwarka jest typu otwartego, długości do 20 mm, jasnobrązowa.


Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Poszczególne gatunki sprężykowatych znajdziesz na stronie: Insectarium.net – KLIKNIJ


Drutowce i pędraki towarzyszą kukurydzy przez cały okres jej rozwoju. Sa zaliczane do typowych szkodników glebowych, lecz mogą pod osłoną nocy uszkadzać także nadziemne części roślin. Typowe objawy żerowania drutowców i pędraków obserwowane w okresie kwietnia lub maja to zwykle placowy brak wschodów roślin, najczęściej w pasach brzeżnych uprawy. Po wschodach roślin, wskutek żerowania drutowców na korzeniach roślin obserwuje się ich stopniowe więdnięcie, żółknięcie, a następnie zasychanie. Gdy larwa wgryzie się w podstawę łodygi, wówczas cała roślina może ulec złamaniu.  Jeżeli nie dojdzie do zniszczenia rośliny, to często przez dłuży okres czasu wykazuje ona osłabiony wzrost z powodu zredukowanego systemu korzeniowego, w tym jest bardziej narażona na niedobory wody.


Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Copyright: Paweł K. Bereś - kopiowanie, upowszechnianie bez wiedzy Autora zabronione